Senalp Header

Bulgaristan Para Birimi

Bulgaristan Para Birimi

Bulgaristan’ın para birimi Levadır Türk parasındaki kuruş ile Bulgaristan’ın Stotinki ile aynı mantıktadır 100 Stotinki 1 levadır.

Bulgaristan’ın 2007 tarihinde Avrupa birliğine tam üyeliği ile birlikte para birimlerini Euroya geçirme ihtimalleri bir hayli artmıştır fakat ,

Bulgar hükümetinin önceki hedeflerinden olan 1 Ocak 2015 tarihinde Euro’ya geçebilecek tüm şartları sağlamaktı ancak bu şartları yerine getiremedi ve hala Bulgaristan para birimi olan levayı kullanmaktadır.

Madenî paralar ise şu şekildedir
Sıkça kullanılan madeni paralar1 , 2 , 5 , 10 , 20 , 50 stotinki (bulgaristan para birimi kuruşu) , 1 leva , 2 leva
Banknotlar ise şu şekildedir
Sıkça kullanılan Banknotlar 2 , 5 , 10 , 20 , 50 , 100 levadır

Bulgaristan Para Birimi Kaç Tl

Bulgaristan Parası Euro’ya sabitlenmistir 1 EURO = 1,95 LEVA ‘dır

1 Leva İSE = 10,45 Türk Lirası’dır

Bulgaristan 1 Ocak 2024 Tarihinde Euroya kesin bir şekilde geçmeyi planlıyor.

Daha Önce ise Bulgar parasından Euroya geçmesi açısından kolaylaştırmak amaçlı 2 levalık değerindeki kağıt para 1 Ocak 2021 tarihinde RESMEN KALDIRILDI

Böylece Bulgaristan para birimi Euro’ya gectiğin’de durgun ekonomisini daha temeli sağlam basamaklara oturtmaya 1 adım daha yaklaşıcak. 

Bulgaristandaki bir diğer tartışılan konu ise daha önce hiç kiril alfabesi kullanan  Euro bölgesi üyesi olmamıştır bu yüzden dolayı anlaşıldığı üzere, euro banknotlarının üstünde yunan ve latin alfabeleri ile EURO yazıyor olmaktadır. Avrupa Merkez Bankası, ilk önce bunlara bir abecenin daha eklenmesinin çeşitli sorunlara ve nedenlere yol açacağını belirtti. Bulgaristan ise kiril alfabesine devam ediceğini ulusal telaffuzunun kullanılmasına aynı şekilde devam edeceği şeklinde cevap vermişti. Tartışmalar hepsi , 2007 yılında Lizbon’da yapılan AB Zirvesi’nde son bulmuştur. Buna göre Bulgaristan’ın Euro alanına girmesi durumunda  EURO sözcüğü tüm banknotlarda üç abece ile de yer alabiliceği şeklinde olumlu karar alınmıştır.

Yunanistanda olduğu gibi, Bulgaristan’da kullanılacak ve basılacak olan metal paraların arka yüzlerinde Kiril alfabesi ile EURO yazabilicektir. Tüm ülkelerde basılan madenî paralarda ise ön yüzleri, eskisi gibi olacaklardır arka yüzleri abecesine göre basılacaktır.

Daha Detaylı Teknik Bilgi İçin Lütfen Tıklayın