TYT Puan Hesaplama

tyt puan hesaplama

TYT puan hesaplama internet üzerinden bazı sitelerde tahmini olarak hesaplanmaktadır. Bu siteler aşağı yukarı tahmin ettiğini net sayılarını girdiğinizde sizlere ÖSYM’ye yakın puanlar çıkarmaktadır. Ancak yine de YKS puan sistemi nasıl oluyor, bu konuda bilgi vermek te fayda var. 

YKS’da iki farklı oturum bulunmaktadır. Bunlar TYT ve AYT’dir. TYT puanın %40’ı AYT puanının da %60’ı alınarak YKS ham puanı hesaplanmaktadır. Bu ham puana okul ortalaması da katılarak en fazla 60 puan eklenecek biçimde 560 puan üzerinden değerlendirme yapılır.

TYT Hangi Derslerden Oluşur?

TYT’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik, Fen Bilimleri dersleri bulunmaktadır. TYT sınavı süresi toplamda 165 dakikadır. Ham puan hesaplaması yapılırken 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Ortaöğretim Başarı Puanı hesabı yapılırken de lisede alınan notların genel ortalaması 100 üzeridir. Ancak üniversite sınavında ortaöğretim başarı puanı hesabı yapılırken 500 üzerinden hesaplanarak 0,12 katsayısı ile çarpılır ve ham puana eklenmektedir.

Ortaöğretim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zorunlu olmayan ya da farklı müfredatla alan öğrenciler TYT Sosyal Bilimler testinde bulunan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutulmaktadır. Ancak İmam Hatip öğrencileri istisnadır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutulanlar Felsefe alanındaki 5 soruyu cevaplandırmaktadır.

TYT Sosyal Bilimler kısmı 25 sorudan oluşmaktadır. Adayların tümü ilk 15 sorudan sorumludur. Aday başvuru formunda “ Ortaöğretimde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini aldım”  seçeneğini işaretleyenler TYT Sosyal Bilgiler testinde ilk 20 sorudan yükümlüdür. Bu adaylar son 5 soruda yer alan Felsefe sorularını işaretlememektedir. İşaretleme yapmış olsalar bile cevapları puan değerlendirilmesine alınmaz.

“ Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almadım” seçeneğini işaretleyen adaylar ise TYT Sosyal Bilgiler testinde ilk 15 soruyu işaretledikten sonra 21.22.23.24 ve 25. Felsefe sorularını cevaplandırmaktadır. 16. 17. 18. 19. 20. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplandırmayacaktır. Bu soruları cevaplandırmış olsalar dahi puan hesaplamasına dahil edilmemektedir.

TYT’deki Farklılıklar Nelerdir?

2022 yılı itibariyle başarı puan sınırlaması kaldırılmıştır. Puan hesaplaması için tek yapılması gereken şey TYT Türkçe veya Matematik testinden 0,5 net ya da üstü yapılması gerekir.

TYT’de Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri sorularında azalma olduğu görülmektedir. Sınav şekli yanı sıra asıl önemli olan TYT puan hesaplama konusunda olduğu görülmektedir. YGS sisteminde 6 puan türü bulunuyorken, TYT puan hesaplama sisteminde ise tek puan türü yer almaktadır. Yani ön lisans tercih yapacak olanlar ya da TYT puanı ile farklı yerlere başvuracak herkes için puan hesaplama sistemi aynıdır.

TYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yüzdesel oranlara bakıldığında testlerin %33’ünü Türkçe ve Matematik, %17’lik kısmını ise Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri oluşturmaktadır. Yalnızca oranlar göz önüne alındığında Türkçe ve Matematik değerinin, Sosyal ve Fen Bilimleri soru değerine göre 2 kat fazla olduğu düşünülse de aslında böyle değildir. Soru sayıları farklı olduğundan dolayı toplan puan hesaplanmasına etkisi bu şekildedir. 

TYT puan hesaplama yapılırken;

  • Türkçe: 3,3
  • Matematik: 3,3
  • Sosyal Bilimler: 3,4
  • Fen Bilimleri: 3,4  

İle çarpılarak çıkan sonuca ÖSYM’nin her aday için verdiği 100 puan ve Okul Başarı Puanı eklenerek TYT puanı hesaplanabilir. 

ÖSYM’nin TYT Puanı Hesaplarken Uyguladığı Yöntemler

  • TYT’de hesaplanan standart puanlar Tablo 1C’deki ağırlıklar kullanılır ve adayların A-TYT puanı hesaplanır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için sınava giren adayın en 0,5 ya da daha fazla ham puan alması şartı bulunmaktadır. Bu koşulu sağlayan adayların A-TYT puanı hesaplanır.
  • A-TYT puanı en küçük 100, en büyük 500 puanlara dönüştürülüp TYT puanı oluşturulur. A-TYT puanı, TYT puanına dönüştürüldüğünde Matematik ve Türkçe testi her biri 5 ham puan, diğer testlerin her biri 2,5 ham puan alan adayların150 TYT puanı alması sağlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

TYT Puan Hesaplama Yapılabilmesi İçin Kaç Net Gerekir?

A-TYT puanı hesaplanabilmesi için sınava girecek ya da girmiş olan adayların Matematik ve Türkçe sorularından en az 0,5 ya da daha fazla ham puan alma şartı bulunmaktadır.

TYT Sınavında Bir Doğru Kaç Puan?

TYT sınavında her ders farklı puan getirmekte olup 1 net yaklaşık olarak 3 puan vermektedir.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir