Senalp Header

Varna Deniz Harp Akademisi

Varna Deniz Harp Akademisi

Varna Deniz Harp Akademisi

Üniversite, Bulgaristan da denizcilik alanında eğitimin verildiği en iyi üniversitedir.

Varna Deniz Harp Akademisi, 125 yıllık köklü bir eğitim ve öğretim geleneğine sahip olmakla beraber sadece askeri personele hizmet verirken, 2009 yılından itibaren Universium & Sortur ile yapılan işbirliği sayesinde kapılarını artık Türk öğrencilere de açmıştır. Bulgaristan’ın en prestijli üniversitelerinden biri olup, en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Varna’da bulunmaktadır.  

Varna Deniz Harp Akademisi 9 Ocak 1881 tarihinde Bulgaristan’ın ilk teknik okulu olarak Deniz Makinesi Okulu adıyla kurulmuştur. Kuruluş yıllarında sadece deniz motor kuvvetleri, ticaret gemileri, atöyle ve bitki bilim alanlarında eğitim ve öğretim verilmekteydi. 1904 yılından itibaren sadece deniz kuvvetlerine yönelik teknik personel yetiştirmeye yönelik eğitim verilmeye başlanmıştır. 1960 yılında Uluslar arası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) kabul edilerek, Uluslar arası Denizcilik Eğitim Üyesi olmuştur. O tarihten bu yana Varna Deniz Harp Akademisi tüm dünyada tanınan ve denkliği kabul edilen bir yüksek öğrenim kurulu olmuştur. Yabancı öğrenci kabulune 1993 yılında başlamış olup ilk mezunlar donanım ve ticaret filoları üzerine verilmiştir.

Kampüs bünyesinde birçok eğitim ve sosyal tesisleri mevcut olmakla beraber, Balkanların en büyük “Planetaryumu (Gök Bilim Evi) bulunmaktadır.Bu tesislerde disiplinli bir eğitim ve öğretimden geçen öğrencilerin skorları özel değerlendirme yöntemleri ile hesaplanarak tüm dünya limanlarında saygı duyulan birer denizci olmaları amaçlanmaktadır.

Varna Denizcilik Üniversitesi’nde eğitim hem savunma hem de ticaret filoları için entegre edilmiş olup, mezun olan öğrenciler ister donanmada isterlerse ticaret gemilerinde rahatlıkla görev alabilmektedirler.

Yaz kamplarını kapsayan eğitim ve öğretim esnasında, Bulgar donanma gemileri ile dış ticaret gemilerinin hemen hepsi kullanılmaktadır.Bununla birlikte mevcut sekiz laboratuar ile üç binden fazla sanal simülasyonlarla da öğrencilere eğitim verilmektedir. 

Varna Denizcilik Üniversitesi’ne katılan her öğrenci öncelikle yüzme ve tekne direksiyon (dümen) ile yelkenli kullanma eğitiminden geçerler.Daha sonraki yıllarda diğer kapsamlı eğitimlere geçerler.Ayrıca öğrencilerin büyük bir kısmı uluslararası tekne, yelkenli ve yüzme yarışmalarına katılmaktadırlar.Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) tam üye olmasından dolayı Varna Denizcilik Üniversitesi mezunu öğrencileri tüm dünya üniversiteleri ve ülkeleri tarafından tam denklik verilerek tanınmakta olup gerek ticaret, gerekse donanma gemilerinde alanlarına göre görev alabilirler. 

Gerek sosyal tesisler, gerekse teknolojik imkanlar açısından ülkenin en önde üniversitelerden birisi olan Varna Denizcilik Üniversitesi’nde öğrenciler için hem teorik, hem de pratik eğitim sağlayan güverte eğitim tesisleri, plan simülasyonları için bir planetaryum, gemi yönetim simülasyonları için 3000 üzerinde sanal simülasyonun bulunduğu ARPA simülatör, Deniz Güvenliği Ajansı, R&D manyetik sapma laboratuarı, pusulapratik navigasyon için laboratuar, sertifikalı eğitim için radyo navigasyon laboratuar,echo-sounders, denizcilik, taşıma gemisi ve manevra, donanım, çalışma ve. nakliye tesisleri bulunmaktadır. Ayrıca deniz mühendisleri için eğitim tesisleri,Dieselsim, Norcontrol ve Upic yazılım araçları ile döşenmiş, sekiz AR-GE laboratuarı ile gemi motorları ve makine ile donatılmış beş laboratuar bulunmaktadır.

Üniversite’nin eğitim süresi 1 yıl hazırlık eğitimi + 4 yıl lisans eğitimi şeklindedir.  Üniversite Varna şehir merkezinde bulunmaktadır.

Üniversitenin Bulgaristan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu tarafından son kurumsal akreditasyonu 27 Nisan 2006 tarihinde verilmiş olup, 6 yıllık geçerliliği bulunmaktadır. Kurum tarafından verilen değerlendirme notu : ” Çok İyi ”

KONAKLAMA

Yurtlar okulun bünyesindedir. Odalar 2 kişilik olup, fiyatları 50 ile 70 Euro arasında değişmektedir.

FİYAT BİLGİSİ

Gemi Elektronik Mühendisliği Bölümü : (Yıllık) Hazırlık 3000 EURO / Lisans 2900 EURO

Gemi Elektrik Zabitliği Bölümü : (Yıllık) Hazırlık 3000 EURO / Lisans 2900 EURO

Navigasyonu Bölümü ( İngilizce ) : (Yıllık) Hazırlık 3000 EURO / Lisans 2900 EURO

Gemi Tamir Teknolojileri : (Yıllık) Hazırlık 3000 EURO / Lisans 2900 EURO

Filo Liman Teknolojileri ve İşletmeciliği ( İngilizce ) : (Yıllık) Hazırlık 3000 EURO / Lisans 2900 EURO

Gemi Mühendisliği Bölümü ( İngilizce ) : (Yıllık) Hazırlık 3000 EURO / Lisans 2900 EURO

Güverte Zabitliği Bölümü ( İngilizce ) : (Yıllık) Hazırlık 3000 EURO / Lisans 3900 EURO

Deniz Haberleşme Zabitliği Bölümü : (Yıllık) Hazırlık 3000 EURO / Lisans 2900 EURO

Deniz Kuvvetleri Mühendisliği Bölümü : (Yıllık) Hazırlık 3000 EURO / Lisans 2900 EURO

Deniz Harp Zabitliğii / Subaylığı Bölümü : (Yıllık) Hazırlık 3000 EURO / Lisans 2900 EURO